Манифестација “Дани старих заната, витештва и традиције”

Приказивањем старих заната на платоу испред Културног центра у Градишци, 21. септембра је отворена манифестација “Дани старих заната, витештва и традиције”. Манифестацију је отворио министар просвјете и културе Дане Малешевић.

“Стари занати у Републици Српској”, била је тема предавања које је одржао музејски савјетник Владимир Ђукановић, етнолог, за ученике осмих, деветих разреда те првог разреда Гимназије. Предавање се односило и на тему домађе радиности, а презентована су и издања Музеја Републике Српске, “Поточаре Босанске Крајине” и “Змијањски вез, свјетско нематеријално насљеђе”. Приказан је и филм “Косци”, па се публика упознала са “ковањем коце варцарке” и обичајем “моба”, на примјеру ручног кошења траве.