Gostovanje Muzeja RS u Ruskoj Federaciji (Moskva), sa izložbom “Zmijanjski vez – svjetsko nematerijalno nasljeđe” autora muzejske savjetnice Danijele Đukanović, kustosa etnologa, biće upriličeno u svečanom ambijentu Muzejskog kompleksa-rezervata Kolomenskoje. Izložba će biti postavljena od 8. juna do 29. jula, a na otvaranju izložbe će prisustvovati veliki broj ambasadora iz Evrope i svijeta.
Muzej-rezervat Kolomenskoje u Moskvi, jedan je od najpoznatijih i najposjećenijih moskovskih muzeja, a kao istorijsko – arhitektonski kompleks dio je rezervata prirode, te ima visoki istorijski značaj. Kolomenskoje je bivši carski posjed koji se nalazi nekoliko kilometara jugoistočno od Moskve, prostire se na 390 hektara površine i ima veličanstven pogled na strme obale rijeke Moskve. Kolomenskoje je postao dio Moskve 1960.-ih, a prvi pisani trag o ovom zdanju datira iz 14. vijeka. Ruski carevi izabrali su ga kao ljetnu rezidenciju. Godine 1532., u čast rođenja novog prestolonasljednika (koji je kasnije postao poznat pod imenom Ivan Grozni), sagradila se jedinstvena crkva Uzašašća u Kolomenskoju, koja je od 1994. na UNESCO-vu popisu Svjetske kulturne baštine.